Ez egy nagyon gazdag, ünnepi rizs étel amit a Egyiptomtól Indiáig sokfelé készítenek. A sokféle, pirított olajos mag és a mazsola nem csak dekoratívvá teszi, de különleges ízt is kölcsönöz a párolt rizsnek.
Ha még egzotikusabbá szeretnénk tenni egy csipetnyi sáfrányt oldjunk fel hideg vízben, majd tálaláskor locsoljuk a kiszedett rizsre mielőtt a pirított magokkal díszítenénk.
„Hag” a mekkai zarándoklatot elvégzett, idősebb férfiak megtisztelő címe. A ,,hag el roz” elnevezés arra utal, hogy a legmegbecsültebb, legkülönlegesebbnek tartott rizsfogásról van szó. Sültek mellé kiváló köret.
A felhasznált dióféléket természetesen ízlés szerint változtathatjuk. Lassú tűzön, állandó kevergetéssel pirítsuk, nehogy megégjen az egyik oldala és nyers maradjon a másik.
Ha színesebbé szeretnénk tenni a rizst, akkor adjunk ¼ teáskanál kurkumát a hozzá, mielőtt felöntjük a húslevessel.
Hozzávalók 1 csésze hosszúszemű rizs (lehetőleg basmati)
1 evőkanál vaj
¼ teáskanál kurkuma (elhagyható)
2 csésze húsleves
¼ csésze fenyőmag
½ csésze hámozott mandula
½ csésze kesudió
½ csésze nyers földimogyoró
½ csésze mazsola
¼ csésze olaj
Olvasszuk fel a vajat egy jól záródó fedővel rendelkező lábasban, adjuk hozzá az alaposan megmosott rizst, majd addig dinszteljük amíg minden szem üveges nem lesz. Ezután öntsük fel a húslevessel, ha felforrt vegyük takarékra a lángot és lassú tűzön, fedő alatt főzzük, amíg teljesen elfövi a levét. Ekkor zárjuk el a lángot, lazítsuk fel a rizst villával jól megkeverve, majd tegyük vissza a fedőt és hagyjuk 10-15 percig még puhulni.
Amíg a rizs fő az olajban egyenként pirítsuk arany barnára a magvakat. A mazsolát addig pirítsuk, amíg fel nem fújódik. Papírtörölközővel itassuk fel a felesleges olajt. A magvak felét keverjük bele a főtt rizsbe. Halmozzuk egy tálra és díszítsük a maradék magvakkal és a sült mazsolával.