A fahéj az otthon melegét és a karácsony hangulatát idézi fel bennünk. Ne gondoljuk, hogy ez a közkedvelt fűszer csak napjainkban ilyen népszerű, Kínában már időszámításunk előtt 2800-as évekből maradt fenn írásos emlék, ami a fahéj használatáról szól. De az egyiptomiak sem maradtak le, ebben az időszakban vallási szertartásokhoz és a holttestek balzsamozásához is használták, persze az ételeik ízesítéséhez is igénybe vették ezt az édes illatú fűszert.
Rómában a holtak elégetésekor dobtak a máglyára fahéj rudakat, hogy enyhítsék a nem túl kellemes szagokat. Állítólag Néró Róma 1 évnyi fahéj szükségletének megfelelő fahéjat égetett el meggyilkolt feleségének halotti máglyáján, ami nem kis anyagi áldozatot jelentett, hiszen a fahéj ötször olyan drága volt ekkoriban, mint az ezüst.
A középkorban is igen közkedvelt volt, fűszerként és gyógynövényként egyaránt használták, státusz szimbólumként is működött, mivel az ára igen magas volt.
Termőhelyéről Ceylonból arab kereskedők által jutott el Európába, akik különleges legendák mesélésével akarták biztosítani a monopóliumukat és persze a magas árakat is. Az egyik ilyen legenda szerint hatalmas húsevő madarak gyűjtik egy magas hegy tetején álló, égig érő fán lévő fészkükben a fahéj rudakat. A kereskedők nagy hús darabokat helyeztek csalinak a fa alá, amiket a mohó madarak összeszedtek és a fészkükbe vittek, ám a nagy súly miatt a fa ága letört, a fészek leesett és így tudták összegyűjteni a fészekben levő értékes fűszert.
Egy másik mese szerint eldugott völgyben, félelmetes mérges kígyók őrizték a fahéjat és csak életük kockáztatásával lehetett megszerezni azt.
A nagy földrajzi felfedezéseket is a fűszerek iránti növekvő igénynek és azok megfizethetetlen árának köszönhetjük. Az 1500-as évek elején a Portugálok kezébe került a ceyloni fahéj termés forgalmazásának a joga, amit később a Hollandok, végül az Angolok kaparintottak meg.
Az 1800-as évekre Európában is elterjedt az olcsóbb, durvább, robusztusabb ízű kínai vagy kasszia fahéj használata, amit főként Indonéziában, de Dél-Kelet Ázsia más részein is termesztenek. Ugyanakkor az értékesebb, lágyabb ízű fahéj származási helye még ma is Ceylon,a mai Sri Lanka.
Forrás:
https://www.history.com/news/cinnamons-spicy-history
https://www.thespruceeats.com/history-of-cinnamon-1807584