A borjú láb egy igen ritkán kapható csemege. Néhány étteremben találunk csak az étlapon rántott borjú lábat, de másféle változatban itthon én még nem bukkantam rá.
Ez a recept az egyiptomi konyha remeke. Kairó óvárosában számos étterem specializálódott erre a hagyományos ételre. A borjúláb mellett általában fejhúst és hurkát is árulnak. Bár a fiatal generáció már nem szívesen fogyasztja sem ezeket, sem a belsőségeket, az idősebbek még mindig hajlandók akár hosszabb utat is megtenni a finomságok kedvéért.
A borjú láb beszerzése itthon nem egyszerű, én csak éttermeket ellátó nagykereskedésekben tudtam megvenni.
Elkészítése időigényes, de az eredmény mindenért kárpótol.
A macerás része tulajdonképpen a tisztítása. Érdemes alaposan megperzselni a lábakat, bár a csomagolásban gyönyörű fehérnek és tisztának látszanak, bizony itt-ott találhatunk rajta finom pehelyszerű szőröket, amiket perzselés után könnyen lekaparhatunk.
Ezután már nincs sok baj vele, csak meg kell adni neki azt 3-4 óra lassú tűzön való főzési időt, hogy olyan puhára főjön, hogy magától leváljon a hús a csontokról.
A sok fűszer nem csak nagyon finommá teszi, hanem az emésztését is megkönnyíti, a borjúlábból kifőtt tápanyagok pedig nagyon jót tesznek bélflóránknak sőt az ízületeknek is.
Hozzávalók:
A főzéshez:
2 db borjú láb
2 szál sárgarépa
½ zeller
1 nagy fej vöröshagyma
1 fej fokhagyma
8 db kardamom
1 db fahéj
1 evőkanál szemes bors
1 evőkanál szemes koriander
4 db szegfűszeg
2-3 db babérlevél
A sütéshez:
2 evőkanál vaj
2 teáskanál baharat ( Tudj meg róla többet itt. )
1 fej fokhagyma finomra vágva
A megtisztított összevágott borjúlábat tegyük fel főni egy nagyobb fazékban. Adjuk hozzá egészben a zöldségeket, a hagymát, a fokhagymát és a fűszereket. Lassú tűzön addig főzzük, amíg a hús le nem válik a csontról.
Ha szükséges, akkor időnként pótoljuk az elfőtt főzőlevet .
Ha elkészült, akkor szedjük ki és hagyjuk kicsit hűlni. A nagyobb csontokat vegyük ki, de a húsokat hagyjuk nagyobb darabokban.
A kicsontozott borjúlábat a bőrös részével felfelé rendezzük tűzálló tálba és szórjuk meg a baharattal. A vajat olvasszuk fel, keverjük bele a finomra vágott fokhagymát. Locsoljuk a borjúlábra és 200 fokos sütőben süssük arany barnára.
A főző lével készült rizzsel tálaljuk.