Már az ősi egyiptomiak, majd az ókori görögök és rómaiak konyhájában is gyakori vendégnek számított az articsóka. Manapság a mediterrán diéta térnyerésével, ismét egyre divatosabb, amelyet elsősorban különleges megjelenésének és ízének köszönhet. Ennél is fontosabb azonban, hogy számos betegségre jelent gyógyírt, sőt fogyasztószernek sem utolsó.
A tavaszi articsóka kissé fanyar, mégis roppant ízletes zöldség, virágbimbójának húsos sziromlevelei és a virág „szíve”, azaz közepe egyaránt ínyencség, míg leveleit gyógyászati célokra is használják. Magas a rost- és ásványisó-tartalma, ezen kívül fontos foszfor-, kalcium-, magnézium-, vas- és káliumforrás, gazdag A-, B1-, B2-, valamint C-vitaminban.
Erősíti a szívet, ahogyan a magas koleszterinszint, a cukorbetegség és a magas vérnyomás kordában tartásában is jó szolgálatot tehet. Bizonyított hatásai közül fontos megemlíteni méregtelenítő tulajdonságát: bőséges cinarin- (flavonoidok közé tartozó antioxidáns polifenol) tartalmának köszönhetően elősegíti a máj regenerálódását, valamint tisztítja a vért, epehajtóként hozzájárul a szervezetben kialakult kövek feloldásához.
Nagyszerű gyulladáscsökkentő, a népi gyógyászat reuma és epegyulladás esetén egyaránt alkalmazza. Serkenti az epetermelést, ezért az emésztési zavarokban szenvedők számára is gyógyírt jelenthet. Főzet formájában általános erősítő, csillapítja a makacs köhögést a leveléből készített teát vese- és hólyagpanaszok esetén sikeresen alkalmazhatjuk.
És még valami: az articsóka nagyobb mennyiségben tartalmaz folátot, ami a folsav természetes változata, valamint bőségesen megtalálható benne a bélflóra helyreállításában fontos szerepet kapó inulin.
Fogyókúrázók figyelem!
Mivel az articsóka hatékonyan szabályozza az étvágyat, csökkenti a vér zsírtartalmát és kiváló vízhajtó, vitathatatlanul az egyik leghatékonyabb, egyúttal legkíméletesebb természetes fogyasztószer. Ráadásul az articsóka kalóriaszegény, és, ami legalább ennyire fontos, rosttartalma átlagon felüli.
Milyen articsókát vásároljunk?
Mindig ügyeljünk arra, hogy az articsóka friss legyen. Ezt úgy ellenőrizhetjük a legkönnyebben, ha mutató- és hüvelykujjunk közé szorítjuk a növény bimbóját: válasszuk azt, amelyiket keménynek és tömörnek érezzük. A minőségi articsóka további tulajdonságai, hogy a csúcsa zárt, a szárán pedig zöld és üde levelek sorakoznak.
Gyermeket vársz? Inkább ne egyél articsókát!
A reneszánsz korban az articsóka étkezési felhasználása mellett a terheség megállapítására is szolgált, mivel azt tapasztalták, hogy a növény fogyasztására hányással reagálnak az állapotos nők. Egy fontos tanács a szoptatós anyukák részére: az articsóka csökkenti a tejtermelést, ezért ebben az időszakban inkább száműzzék (ideiglenesen) az étrendjükből.
Tudtad?
Az articsóka a mediterrán országok kedvelt zöldsége az ókorban afrodiziákumnak tartották. Közép-Európában elsősorban dísznövénynek ültetik. Akár két méter magas szárán ülő, nagyméretű, bogáncsszerű kékes virága különleges látványt nyújt.
Forrás: https://www.vitalitas-magazin.hu/gyogynovenyek/articsoka
“Articsóka hatásai: fogyaszt és méregtelenít” bejegyzéshez 1 hozzászólás