Csicseriborsó és az egészség

„Csicseriborsó, bab, lencse…..” énekeltük gyerekkorunkban anélkül, hogy igazán tudtuk volna, hogy mi is az a csicseriborsó. Pedig 7000 évnél régebbi leletek is bizonyítják, hogy milyen régóta képezi táplálékunk részét. A magyar irodalom 1350-ben említi először cicer borsó néven, majd a XVIII. századtól feledésbe merül. Napjainkban az exotikus nemzetközi és a reform konyha előretörése újra ismerté és kedveltté tette.

Ez a dióízű, finom hüvelyes tápanyagokban különösen gazdag. Már az ókori görögök és rómaiak is tudták, hogy gyógyító tulajdonságai is vannak.

Magas fehérje, étkezési rost és alacsony zsírtartalma különösen alkalmassá teszi, hogy fogyókúrák egyik fő tápláléka legyen. Vegetáriánusoknak is nagyon javasolt, hiszen barna rizzsel vagy tönköly búzával keverve pótolni tudja a húsokból származó fehérjét.

Magas étkezési rost tartalma nem csak telítettség érzést (ezáltal étvágy csökkenést) okoz, hanem elősegíti a széklet ürítést, megakadályozza a székszorulást. A cukorbetegségben, inzulin rezisztensségben szenvedőknek különösen ajánlott mivel rost és pektin tartalma megakadályozza a vércukorszint étkezés utáni kiugrását. Azért is érdemes a cuk

Csicseriborsó
Fotó:H. Zell
Wikimedia Commons

orbetegek diétájában előtérbe helyezni mert a csicseriborsó alacsony glikémiás indexű 28-32 táplálék.
Összehasonlító elemzések megállapították, hogy a sok rostanyagot fogyasztók körében jelentősen alacsonyabb a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának a veszélye. A csicseriborsó rendszeres fogyasztásával jelentősen csökkenthetjük a koleszterin szintet (még az igen veszélyes oxidált koleszterin szintjét) is, különösen ha kurkumával fűszerezve készítjük el. A szív és érrendszer egészségét szolgálja a benne lévő magas magnézium tartalom is.

Menstruáló nőknek különösen fontos lenne a csicseriborsó fogyasztása, magas vastartalma segít pótolni a vérveszteséget és elősegíti a szervezet energiával való ellátását.

Nyomelemekben is igen gazdag. Többek között tartalmaz mangánt ami több olyan enzim termeléséhez szükséges melyek nagy szerepet játszanak az energia termelésben és az antioxidánsok elleni védelemben. Ezen túl tartalmaz még foszfort, kalciumot és cinket is. Emiatt rendszeres fogyasztása segít a nőknek az emlőrák és a csontritkulás kialakulásának megelőzésében.

Molibdént is találhatunk a csicseriborsóban. A molibdén fontos komponense a szulfit-oxidáz enzimnek, mely a szervezetünkben felszaporodó szulfitok eltávolításáért felelős. A szulfitokat tartósítószerként használják borokban, felvágottakban és egyéb élelmiszerekben. Nagyon nehéz elkerülni ezeket a tartósítószereket ezért különösen fontos, hogy lehetővé tegyük a szervezetünk méregtelenítését.

A csicseriborsót nagyon változatosan lehet elkészíteni. Ötleteket az indiai és a közel-keleti konyha receptjeiből lehet szerezni. Főzhetjük levesnek, hússal vagy csirkével (sok hagymával, fokhagymával, kurkumával), készíthetünk belőle krémet (hummusz), salátába keverhetjük, lisztjéből indiai kenyeret készíthetünk. Főzés előtt áztassuk be egy pár órára, az áztató levet öntsük ki és friss vízben főzzük puhára (1-2 óra alatt).

Csicseriborsós recepteket ide kattintva találsz!

“Csicseriborsó és az egészség” bejegyzéshez 4 hozzászólás

Szólj hozzá!